Nevid teatar iz Banjaluke u okviru projekta «Obrazovanje kroz igru», koji se provodi kroz zajednički projekat UN-a: “Dijalog za budućnost: Promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u BiH“, poziva kreativne mlade autore i autorke od 18 do 30 godina koji žive u BiH da prijave svoje ideje za originalne dramske tekstove namijenjene djeci uzrasta od tri do 11 godina na temu kulturnih raznolikosti u BiH, u smislu putopisa Bosnom i Hercegovinom, o gradu, opštini i selu u kojem žive, prirodnim ljepotama i životinjskom svijetu, te materijalnom i nematerijalnom blagu BiH.
Pored originalnog dramskog teksta, mladi autori i mlade autorke imaće priliku da pišu o problemima obrazovnog sistema u BiH i ponude konkretne ideje ka reformi obrazovanja, kao i razloge zašto žele istražiti temu obrazovanja i kulturnih raznolikosti u BiH.
Konkurs je otvoren od 21. januara i trajaće do 03. marta 2019. godine do 23 časa i 59 minuta.
Pravo učešća na konkursu imaju autori i autorke od 18 do 30 godina starosti koji/e žive u BiH i pišu na srpskom, hrvatskom ili bosanskom jeziku (ćirilicom ili latinicom, ijekavicom ili ekavicom). U slučaju da autori i autorke pišu na nekom od drugih jezika (jezicima manjinskih naroda u BiH), uz originalni tekst poslati prijevod na jedan od navedena tri jezika. Učesnici i učesnice konkursa mogu poslati do dva originalna dramska teksta.
Autori i autorke koji žele konkurisati trebaju poslati:
Svi navedeni uslovi moraju biti ispunjeni da bi prijava bila prihvaćena.
Učešćem na konkursu autori i autorke zadržavaju svoja autorska prava. Nevid teatar zadržava pravo lektorisanja i prilagođavanja dramskih tekstova, jer će od tri do šest najboljih dramskih tekstova biti povezano u jednu tekstualnu cjelinu na osnovu koje će nastati interaktivna-obrazovna predstava za djecu uzrasta od tri do 11 godina.
Rezultate konkursa i analizu odgovora objavićemo 14.03.2019. godine na web stranici projekta.
Najboljih šest autorskih originalnih tekstova izabraće Tanja Šljivar, višestruko nagrađivana dramska spisateljica i nova direktorka Drame Narodnog pozorišta u Beogradu, koja će kroz trodnevne dramaturške radionice sa izabranim autorima i autorkama analizirati tekstove, istraživati i usavršavati njihovo znanje krajem marta ili početkom aprila u Banjaluci.
Autori i autorke čiji su dramski tekstovi odabrani moraju do 22.03.2019. godine potvrditi svoje učešće u dramaturškim radionicama. O detaljima će biti obaviješteni putem elektronske pošte.
Sve troškove prevoza, smještaja, ishrane i dnevnica učesnika i učesnica tokom četverodnevnog boravka u Banjaluci snosiće Nevid teatar.
Svi mladi ljudi koji šalju svoje aplikacije biće uključeni u mrežu na web stranici projekta i na taj način će dobiti pristup svojim kolegama i koleginicama u Bosni i Hercegovini.
Autori i/ili autorke čiji originalni dramski tekstovi budu povezani u jednu tekstualnu cjelinu nagrađuju se novčanim iznosom od po 300 KM, zahvalnicama i cekerima Nevid teatra sa prigodnim poklonima.
Nevid teatar će nagraditi i sve učesnike i učesnice dramaturških radionica.
Od tri do šest najboljih dramskih tekstova, koje će dramaturškinja Tanja Šljivar povezati u jednu tekstualnu cjelinu, nastaće interaktivna-obrazovna predstava za djecu uzrasta od tri do 11 godina. Pored predstave, sastavni dio projekta su dramske kreativne radionice za najmlađe i predavanje na temu «Uticaj interaktivnih obrazovnih predstava i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišljenja i tolerantnog duha kod djece još u najranijem djetinjstvu». U sklopu projekta Nevid teatar će izdati i distribuirati brošuru «Obrazovanje kroz igru» koja će predstavljati metodologiju rada sa djecom, a koju će napisati tim stručnjaka/inja iz oblasti pedagogije.
Projekat Nevid teatra «Obrazovanje kroz igru» biće realizovan širom Bosne i Hercegovine, a posebne aktivnosti biće realizovane u Banjaluci, Bugojnu, Doboju, Istočnom Sarajevu, Kiselјaku, Kreševu, Mostaru, Sarajevu, Travniku, Tuzli i Usori do kraja avgusta 2019. godine.
Implementacijom projekta «Obrazovanje kroz igru» Nevid teatar omogućiće djeci i mladima koji su svakodnevno izloženi problemima obrazovanja, etničkim i drugim vidovima segragacije ili diskriminacije u školama da kroz igru i dramsku obrazovnu formu uče i prodube svoja znanja o kulturnim raznolikostima u BiH i važnosti cjeloživotnog učenja, vaspitanja i obrazovanja, te se povežu se sa kolegama i koleginicama iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine.
Pored podizanja svijesti javnosti o vrijednostima kulturnih raznolikosti i problemima obrazovnog sistema u BiH, ciljevi projekta su i povećanje učešća i uticaja mladih za pitanja koja utiču na programe međukulturalnog razvoja i reformi u BiH, te unapređenje interkulturalnog dijaloga.
Projekat Nevid teatra «Obrazovanje kroz igru» jedan je od 24 odabrana projekta koji se finansira u okviru zajedničkog projekta UN-a: “Dijalog za budućnost: Promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u BiH”.
Projekat «Obrazovanje kroz igru» sufinansira i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, a generalni medijski pokrovitelji su: BHRT, Radio M i Nezavisne novine.
Zajednički projekat “Dijalog za budućnost” je zajednička inicijativa Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Ujedinjenih nacija. Agencije Ujedinjenih nacija: UNICEF, UNESCO i UNDP u saradnji sa Predsjedništvom BiH zajednički implementiraju projekat koji ima za cilj dugoročnu izgradnju mira i poboljšanje društvene kohezije u Bosni i Hercegovini.